Diplomaadó: a szomszédban újra előkerült a kényes téma
Az utólagos tandíjfizetés formáinak megvitatására kérte fel pártját, az Osztrák Szociáldemokrata Pártot (SPÖ) kedden...
Az utólagos tandíjfizetés formáinak megvitatására kérte fel pártját, az Osztrák Szociáldemokrata Pártot (SPÖ) kedden...
Virtuális számlán vezetné a diplomások tartozását az állam – a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának...
„Görcsösen revansista koncepciógyártás” folyik az oktatási államtitkárságon – mondta az eduline-nak Fábri György egyetemi docens, az ELTE rektorhelyettese, aki szerint az állami felsőoktatási rendszerből kiszoruló egyetemeknek és főiskoláknak esélyük sem lesz a túlélésre, ha nem kapnak támogatást.
Akár évi másfél-kétmillió forintot is fizethetnek az állami ösztöndíjas helyekről kiszoruló egyetemisták, ha a kormány után a parlament is rábólint a felsőoktatási törvény tervezetére. Az eduline által megkérdezett közgazdász szerint a hallgatóknak még a világ legjobb egyetemein sem kell kifizetniük a képzés teljes árát, az oktatási államtitkárság terve így igazi "hungarikum" lehet.
Az új felsőoktatási koncepció helyhez kötné a külföldre készülő diplomásokat, ezért felmerül a kérdés, nem tervez-e hasonlót a minisztérium a Magyarországon maradó pályaelhagyók esetében is. Az oktatási államtitkárságon azt mondják, nincs szó ilyesmiről, a HÖOK szerint az összes röghözkötő szerződés értelmetlen, az oktatáskutató pedig a végig nem gondolt oktatási kormányzati rögtönzés részeként tekint minderre - írja a hvg.hu.
Pokorni Zoltán szerint az önköltséges képzések és az új diákhitel bevezetése után sem szabad növelni a kölcsön törlesztőrészletének mértékét, mert az később akadályozhatja a fiatalokat az otthonteremtésben - írja a Magyar Nemzet kedden.
Hasonlít-e az új tandíjelképzelés a népszavazáson elvetetthez? A válasz az, hogy sajnos nem. A tandíj az elmúlt két évtizedben volt már a felsőoktatási reform varázsszere és a kormányzati népnyúzás jelképe is - olvasható a Népiskola blog legfrissebb bejegyzésében.
"Közismert tény, hogy vannak olyan szavak, amelyeket a Fidesz törölt a szótárából. Gondoljunk csak a reformra (mostanság úgy tűnik, rehabilitálják), a megszorításra (fideszes neve kiigazítás), illetve a tandíjra. Ez utóbbit mostantól egyetemi tanulmányokra fordított önköltségnek hívják" - olvasható az Egyenlítő blogon.
Az új felsőoktatási törvénytervezethez kapcsolódó javaslatokat vár Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkár az egyetemek vezetőitől - közölte a Nemzeti Erőforrás Minisztérium szerdán. Az eduline több forrásból úgy értesült, az államtitkárság a keddi egyeztetésen egyértelművé tette, hogy véglegesnek tekintik a koncepciót.
Több németországi tartományban ingyenes a felsőoktatás, míg az amerikai és brit diákoknak mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk, ha egyetemre szeretnének járni. Uránajártunk, külföldön mennyibe kerül a tanulás.
Érthető, hogy a kormány a reál és az informatikai tudományterületeknek akar kedvezni az új felsőoktatási törvénnyel, de a humán szakokat sem kellene háttérbe szorítani – mondta Mészáros Tamás, a Budapesti Corvinus Egyetem rektora az ATV-nek.
Felháborodott hangvételű Facebook-bejegyzéssel reagált a kormány felsőoktatási terveire a volt kormányfő.
Pár nap és kezdődik az év utolsó hónapja. Bár a diákok nagy része már nagyon várja a téli szünetet és az ünnepi időszakot, azoknak, akik most jelentkeznek középiskolába vagy részt vesznek a keresztféléves felvételin, még észben kell tartani pár fontos decemberi dátumot.